Her çiçek farklıdır; her kadın gibi…

  • Her çiçeğin kendine özgü bir anlamı vardır. Kokusu, dokusu ve zarefeti ile her çiçek bir mesaj taşır; tıpkı her kadın gibi. Peki bu mesajlar nereden gelmiştir?


Çiçeklerin dili, ilk kez 1600"lü yıllarda İstanbul"da oluşturulmaya başlanmıştır. Eşiyle birlikte İstanbul"da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından bir araya getirilen bu çiçeklerin anlamları İngiltere"ye taşınmıştır.

Montague, 1716 yılında Türkiye"de yaşadığı sırada yazdığı bir mektupta, "Parmaklarınızı oynatmadan, çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz." demiştir; tıpkı bir annenin göz hareketiyle onlarca şey söylemesi, bir sevgilinin göz devirişiyle üzüntüsünü anlatması ve bir kadının saçını savurmasıyla öz güvenini tamamlaması gibi.

Şimdi gelin çiçeklerin bu sessiz anlamlarını beraber keşfedelim!

1- Gül

Masumiyet anlamına gelen beyaz gül; saf bir güzelliği temsil eder. Aşkı simgeleyen kırmızı gül kadınlarına, sıkı sıkıya güvenebilir, seni seviyorum cümlesine hiç düşünmeden sarılabilirsiniz. ‘’Gönlüm sende!’’ diye içini döken pembe gül kadınları oldukça zariftir. Eğer sevdiğiniz kişi size 1 adet gül hediye ederse; bu size odaklanmış özel bir sevgiyi ifade eder. 11 adet gül ise onun hayatındaki en sevilen kişi olduğunuzu gösterir. 101 adet gül ‘’sadece sen’’ anlamına gelirken; 111 adet gül sonsuz aşk; 1001 adet gül ise sonsuza kadar aşk mesajı taşır. Aşkın ve tutkunun sembolü olan gül, yumuşak kokusu ile herkes için ayrı bir yer tutar. Aşkın kadınları her zaman gülden yanadır.
2- Karanfil

Beyaz karanfil temizlik ve saflık anlamına gelir. Aşktan ziyade arkadaşlığa çok daha fazla önem veren beyaz karanfil kadınları bu ilişkilerinde oldukça dürüst ve şeffaf olmaya özen gösterirler. Kırmızı karanfil kadınları sevgiyi ön planda tutan ve sevgi de en çok güven arayan kadınlardır. Pembe karanfil kadınları her zaman güleryüzlü ve samimidirler, içtenlik ilişkilerinde ön planda tuttukları bir duygudur. Sarı karanfil hüzün anlamı taşır. Sarı karanfil kadınları çok duygusal, çabuk kırılan narin kadınlardır. Karanfil’in keskin ve yoğun kokusu kendini fark ettirmeyi seven kadınlar için vazgeçilmez bir kokudur. Genel olarak duygusal ve enerjik kadınlar karanfilin kadınıdır.
3- Glayör

Beyaz glayör dostluğu simgeler ve beyaz glayör kadınlarının dostları için yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Kırmızı glayör isteği temsil eder ve bu kadınlar bir şey çok isterlerse mutlaka alırlar. Pembe glayör zerafet, sarı glayör ise kıskançlık sembolüdür. Sarı glayör kadınları arkadaşlık ilişkilerinde de aşkta da oldukça kıskançtırlar. Mor glayör inanç anlamına gelir ve sevdiğinizden bir mor glayör aldıysanız size ne kadar inandığını sorgulamayın. Siz de bir glayör kadar değişken ama bir o kadar da güçlü duygulara sahipseniz; sizin çiçeğiniz glayör olabilir!
4 - Orkide

Orkidenin yeri tüm kadınlar için ayrıdır. Şıklık ve estetiktir o. Beyaz orkide masumiyeti ve zarafeti ifade eder ki çoğunlukla tercih edilen renktir. Fuşya orkide saflığı ve sevimliliği ifade eder. Fuşyanın kadınları ile hiç düşünmeden yollara düşebilir, yepyeni maceralara atılabilirsiniz. Sarı orkide sıcaklığı ifade eder. En zor anınızda hiç düşünmeden sarı orkide kadınlarının omzuna başınızı yaslayabilirsiniz. Mor orkide asalettir. Mor orkide kadınlarının her konudaki zevklerine sonuna kadar güvenebilirsiniz. Son olarak mavi orkide, aşkların en büyüğü anlamını ifade eder. Aslında her kadın içinde bir orkide taşır.

5- Papatya

Papatya masumluğun ve temiz bir sevginin temsilcisidir. Baharın gelmesi ile uçsuz bucaksız yeşil ovaları baştan sona donatan ve büyüleyici bir görselliği yaşatan duvağı sembolize eder. Baharın gelişi ile yeniden filizlenen, renk kazanan, hayatı anlamlaştıran çiçeklerdendir papatya. Bu da demektir ki papatya bir sevincin ve güzelliğin de ifadesidir. Güller kadar keskin çizgileri olmasa da apayrı yoğun bir duygusallığı anlatmaktadır papatyalar. Papatya kadınlarının sevgisi oldukça temiz ve içtendir.
6- Menekşe

Menekşeler, görünüş olarak ilk etapta taşıdığı kalp şekline benzetilen yaprakları ile genellikle de mor renginin cazibesi ile hayranlık kazanmaktadır. Kırmızı ve mavi rengin karışımından oluşan bu renklerin taşıdığı anlam da keskin ve nettir. Menekşe kadınları daima yoğun duygular içinde olan keskin ve net kararları bulunan kadınlardır. Kırmızı kadar sevgi dolu ve mavi kadar ilahi bir sevginin birleştiği sevgi yumağı, menekşenin çiçeklerinde toplanmıştır.


7- Sümbül

Şekil olarak mor sümbüller birbirine sıkı bağlanmış çiçekleri ile bağlılığı, derin kokusu ile de çekiciliği simgelemektedir. Hayatınızdaki kişi sizden gül beklerken mor sümbüller ile burukluk yaşayacağını sansa da yaydığı güzel kokusu ve çiçeklerinin görkemi ile memnuniyetini illaki dile vurmak zorunda kalacaktır.

Mor sümbüller renk olarak cesur duyguları ifade eder gibi gözükse de taşıdığı anlam daha çok bir rica ve af dileme anlamını sembolize etmektedir. Mor sümbülün kadınları çabuk kırılan ama bir o kadar da çabuk affeden narin kadınlardır.


Mesaj Bırak
İyisiyle kötüsüyle bir dönem daha bittiğine göre artık tatil zamanı! Tatil, çocuklarınızın kaliteli vakit geçirmesi için harika bir fırsat. İşte bu fırsatı değerlendirmek için size harika önerilerilerimiz var. Dilerseniz bir...
Birçoğumuzun kış mevsiminde aklına ilk gelen yemişlerden biri de kestane. İsminin duyulması ile kokusunun hissedilmesi eş zamanlı. Tatlısından yemeğine, haşlamasından kebabına birçok tarifi de bulunmakta. İşte karşınızda kest...
Beslenme; insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarda alıp vücudunda kullanmasıdır. Bu ögelerin herhangi biri alınmadığında veya gerektiğinden az...
Uçsuz bucaksız zenginliklerle dolu geniş mutfağımızın, en bizden, en vazgeçemediğimiz lezzetlerinden güllacın hikâyesini merak mı ediyorsunuz? Kendisi, ramazan yaklaştıkça görmeye başladığımız, ramazan boyunca saltanatını ...